utorak, 30. siječnja 2018.

Bokvica i med za želučane tegobe


Istraživanja novijeg datuma pokazuju da bokvica i med imaju snažno delovanje na krv i sistem krvotoka, te na bubrege i jetru. Upravo zbog ovih zdravstvenih prednosti se govori da vreme bokvice kao lijeka tek dolazi.

Da rezimiramo kod kojih se sve bolesti može upotrebiti bokvica kao lek:


kod hroničnog kašlja,
bronhijalne astme,
bnonhitisa,
drugih plućnih oboljenja i komplikacija,
čira na želucu,
čira na dvanaestopalačnom crijevu,
hemoroida,
uboda insekata,
vaginalnih infekcija,
produžene menstruacije i krvarenja,
ekcema i dermatoza,
povreda i opekotinama,
bubuljica i akni na koži,
upale bešike i infekcije mokraćnih kanala.


Kako se koriste bokvica i med za želudac


Da biste dobili ovaj izuzetni prirodni lijek za želudac i crijeva, najprije svježu bokvicu dobro operite nad jačim mlazom vode, kako biste uklonili svu prljavštinu, zemlju i ostale nečistoće, jer ona obično raste na zapuštenim – prljavim mjestima.

Nakon pranja, trebate je sitno iseckati, samljeti (poslužiće i mašina za meso) ukoliko nemate blender. Na kraju sve stavite u sokovnik i dobro promešajte i iscedite tečnost. Sirup od bokvice sa medom je posebno ljekovit i za tu namenu koristite isključivo pravi domaći, prirodni med, jer on je ubjedljivo najboljeg kvaliteta, a ovaj sirup ga svakako zaslužuje. Stavite duplo veću količinu meda u odnosu na čist sirup..

Bokvica i med kao lijek se doziraju tri puta na dan i to po jednu supenu kašiku. Za uzimanje ovog lijeka najbolje je da nabavite drvenu kašiku. Ovaj ljekoviti sok, najbolje da čuvajte u frižideru i nemojte ga uzimati na potpuno prazan stomak, ako vas muče želudačne tegobe.

Također, ako se zajedno koriste bokvica i med za želudac najbolje efekte ćete postići sa medom koji je dobijen sa hladnom preradom. Tada će doći do još boljih rezultata, jer sam med koji je hladno prerađen ima izuzetno djelovanje na brojne bakterije u želucu i našim crijevima, sa bokvicom je još bolji tandem. Koristite ovaj narodni lijek samo nekoliko dana i odmah ćete osjetiti olakšanje.





Vrkuta ljekovita trava


Ovo je izrazito taninska biljka koja se u prvom redu kroz stoljeća koristila kao biljka za rane (obične rane, zagnojenja, čireve ili kod vađenja zuba). Snažno je protuupalna biljka za sve ženske bolesti (pogotovo vezane uz maternicu) te razne vrste krvarenja. Većinom se pripremala kao čaj ( vrlo rijetko kao prašak). Zbog obilja tanina koristi se i kod rijetke stolice (pogotovo ako je krvava). Djeluje kao regulator hormona, biljka potiče rast progesterona.

Stoljećima se vrkuta uspješno koristila za poteškoće vezane uz menopauzu, mentruacijske probleme ( regulira mjesečnicu, uravnotežuje hormone, pogotovo djeluje kod prevelikih krvarenja i bolnih menstruacija), olakšava porod, djeluje kao pomoć ( oralna primjena ali i vaginalno ispiranje) kod raznih vrsta iscjedaka i bijelog pranja. Njena najveća primjena je u „davanju tonusa“ „preslaboj“ maternici ( jača stijenku maternice). Tako na neki način (uvijetno rečeno) „štiti“ od pobačaja i olakšava porod. U tu svrhu koriste ju žene koje su imale spontane pobačaje, „nisku“ maternicu ili „nisko nose“. Iako se danas vrkuta ne istražuje puno ( niti približno dovoljno s obziroma na učinke koje joj pripisuje tradicionalna medicina) neka novija istaraživanja govore u prilog tome da vrkuta djeluje povoljno i kod oboljenja kojima su uzrok virusi. 

Macina trava


Macina trava ili marulja poznata je u narodnoj medicini te se već stoljećima koristi za probleme neplodnosti kod žena. Zajedno s vrkutom i konopljikom, marulja pomaže kod hormonalnih problema, no liječi i bolesti dišnog sustava jer potiče izlučivanje sluzi iz dišnih puteva te iskašljavanje.
U narodu je također dobila naziv “očajnica” upravo zbog žena koje su se tako osjećale jer nisu mogle zatrudnjeti. Marulja pomaže kod neplodnosti jer uspostavlja normalno lučenje spolnih hormona i regulira hormonalni sustav, što su glavni preduvjeti za trudnoću.


Dobrobiti macine trave:

  • Pomaže kod neredovitih menstrualnih ciklusa.
  • Uravnotežuje hormonalni sustav.
  • Pomaže pri začeću.
  • Potiče izlučivanje sluzi iz dišnih puteva.
  • Stimulira žuč i potiče probavu.
  • Pomaže kod neproduktivnog kašlja.


Preporučuje se konzumirati čaj od macine trave kod hormonalne neravnoteže, kao pomoć kod začeća ili menstrualnih tegoba. Može se kombinirati s vrkutom za pojačano djelovanje i brže uravnoteženjehormona.
S time da marulja niti bilo koja druga ljekovita biljka ne može trenutno djelovati na ženski organizam, ovaj čaj je potrebno konzumirati minimalno mjesec dana kako bi se mogle zamijetiti pozitivne promjene. Preporučljivo je piti čaj od macine trave tri mjeseca kako bi se poboljšala plodnost i mogućnost za začećem.
Čaj od marulje možete pripremati od suhog ili svježeg biljnog materijala, no većinom se preferira sušena macina trava. Ako se odlučite za čaj od svježe marulje, bit će vam potrebno nekoliko dobro opranih listova jer je svježa marulja jača od sušene.

Priprema čaja:

  • Jednu jušnu žlicu sušene marulje prelijte s 2 dcl kipuće vode i poklopite.
  • Ostavite čaj da odstoji 5-10 minuta, a zatim procijedite.
  • Možete piti 2-3 šalice čaja od marulje dnevno.

srijeda, 24. siječnja 2018.

Blagodati persuna


Korijen peršuna, sjeme i list sadrže eterična ulja i bogati su C vitaminom. U njihovom sastavu se nalazi apiol koji izaziva nadražaj unutrašnjih organa i smetnje u protoku krvi. Najviše ga ima u peršunovom eteričnom ulju, koje se dobija iz sjemena i korijena. Biljka peršuna predstavlja idealno povrće i kao začin djeluje preventivno za naš organizam, a takođe stimuliše organe za rad. Čaj od peršuna je idealan za žene, jer ima estrogeno djelovanje i pojačava libido. Kao prevencija čaj se koristi za sprečavanje nastanka osteoporoze i jačanja kostiju. Za liječenje se najčešće koristi čaj od listova ili sirup od korijena peršuna.

Djelovanje

 Peršunov čaj je bogat vitaminima A, C i E, te brojnim mineralima. Snižava loš holesterol, smanjuje krvni pritisak, ublažava bolne menstruacije, a koristan je i kod neredovitog ciklusa. Peršun je takođe bogat gvožđem, pa se preporučuje i kod anemije. Odličan je kod ispiranja mokraćnih puteva, za izazivanje znojenja, te liječenje konjuktivitisa i mnogih drugih tegoba. Kako se pravi čaj od peršuna? Pa, krenimo redom.


Priprema

U 2,5 dl vode stavite jednu kašiku korijena peršuna i kuhajte 5 minuta, nakon čega čaj držimo poklopljen 10 minuta, a procijedite ga tek nakon što se ohladi. Pije se 3 puta po 1 šolja.
Ovakva priprema čaja, namijenjena je osobama koje imaju čestu nadutost stomaka, otežano mokrenje, a odličan je za smirivanje nervne napetosti i ublažavanja bolova u tijelu.


ČAJ OD PERŠUNA ZA ČIŠĆENJE KRVI

Uzmite po 100 grama korijena i lista peršuna, 100 grama kleke i 100 grama maslačka.
Od mješavine ovih biljaka uzmite 2 kašike i prelijte sa 6 dl ključale vode. Poklopite i pustite da odstoji sat vremena, te procijedite. Nije loše da bobice kleka i zgnječite.
Ovakav čaj pijete zaslađen 3 puta dnevno po 2 dl, a toj terapiji možete dodati i kapi propolisa tako što u čaj ukapate 3 puta po 10 kapi.

ČAJ OD PERŠUNA ZA ČIŠĆENJE BUBREGA I BUBREŽNIH KAMENACA
Pomiješajte po 100 grama korijena, lista i sjemena peršuna. Od mješavine uzmite 2 kašike i kuhajte 5-8 minuta u 2 dl vode. Držite poklopljeno sat vremena i procijedite. Pije se po jedna šolja prije jela, sve dok se čaj ne potroši.
Pored toga što je dobar za pijesak i kamenje u bubrezima, ovaj čaj je dobar i protiv žutice, liječenja slezene i jetre.

Chia sjemenke


Sjemenke chie bogate su omega-3 masnim kiselinama, koje čine i do 30% njihovog sastava, što ih čini idelanom sirovinom za proizvodnju kvalitenog ulja. Osim za proizvodnju ulja, chia-sjemenke popularne su i kao zdrava grickalica ili kao dodatak mnogim jelima.  Ove sjemenke ne sadrže gluten i mogu se koristiti kao pseudožitarica, poput heljdinih sjemenki. Mnogi su razlozi zasto biste ih trebali uvrstiti u prehranu.


Chia sjemenke bogat su izvor vlakana, koja pomažu dobru probavu (28 grama chia sjemenki sadrži čak 11 grama vlakana-trećinu preporučene dnevne doze). Chia sjemenke pomažu u gubitku tjelesne težine, tako što daju osjećaj sitosti (u probavnom sistemu upijaju 10 puta više vode od svoje veličine i daju osjećaj sitosti).
Chia sjemenke dobar su izvor raznih minerala važnih za zdravlje, poput kalcija (30-tak grama chia-sjemnki sadrži 18% preporučene dnevne količine), koji je važan za zdravlje zuba, kostiju i metaboličke procese u organizmu. Chia sjemenke dobar su izvor i minerala fosfora, koji je uz kalcij najvažniji mineral za zdravlje zuba i kostiju. Chia sjemenke sadrže mineral mangan, koji je važan za iskorištavanje vitamina B-skupine (biotina i tiamina).


Kako koristiti Chia sjemenke?

Chia sjemenke neutralnog su okusa i mogu se dodavati u razna jela, salate i deserte.sjemenke mogu se jesti sirove, cijele ili samljevene, same ili s medom, kao i u kombinaciji sa drugim sjemenkama.
Chia sjemenke savršen su dodatak pudinzima, kolačima, keksima, a mogu se dodati i prilikom pripreme kruha i peciva. U Meksiku je popularno osvježavajuće piće “chia fresca” (hladan voćni sok u kojega su potopljene chia-sjemenke).
Chi sjemenke lako su probaljive i ne moraju se usitnjavati prije jela da bi se iskoristila njihova puna nutritivna vrijednost (za razliku od lanenih sjemenki). Dnevna preporučena doza chia sjemenki je 20g. Ukoliko ste tražili zdrave grickalice, koje nemaju puno kalorija i koje možete jesti čak i dok ste na dijeti, onda su chia-sjemenke pravi izbor za vas.

srijeda, 17. siječnja 2018.

Med i orasi za imunitet


Orah u kombinaciji s medom predstavlja izuzetan prirodni lijek čija je ljekovitost potvrđena i mnogim naučnim istraživanjima i studijama.
Kombinacija meda i oraha, sa limunom, našem organizmu osigurava sve potrebne mineralne materije, vitamine, bjelančevine, masti, ugljikohidrate i mnoge druge tvari. Ova kombinacija je veoma dobra za oporavak anemičnih i iscrpljenih osoba. Također, ovaj prirodni lijek je odlično sredstvo protiv glavobolje, nesanice, arterioskleroze i impotencije. 

Priprema i konzumacija:
 
Za pripremu vam je potrebno: pola kilograma kvalitetnog livadskog meda, pola kilograma mljevenih oraha i jedan limun.
Sastojke trebate izmiješati u jednoj staklenci u kojoj ćete čuvati lijek dok ga ne potrošite. Lijek se uzima svaka tri do četiri sata.

Sjemenke lana


Laneno sjeme pored svoje velike hranjivosti posjeduje i neka ljekovita svojstva. U narodu se koristi za liječenje desetina različitih bolesti, međutim nije za svaku od tih bolesti ljekovito. Narod ima sklonost da preuveličava svojstva prirodne hrane, zato ćemo se u ovom tekstu pozabaviti dokazima iz svijeta medicine i prehrane. 


Svoju ishranu možete obogatiti lanenim sjemenkama uz malo truda i na mnogo različitih načina:
  • kupite samljeveno sjeme lana ili ga sami sameljite (kada se sjemenke lana jedu čitave, većina prođe kroz crijeva neprobavljena i ne uspijete dobiti sve zdravstvene blagodati. Za mljevenje možete koristiti električni mlin za kafu.)
  • dodajte laneno sjeme jelima koja obično jedete (jogurt, zobene pahuljice, pa čak i supu)
  • koristite ga pri pečenju (kao dodatak brašnu za kruh, kolače, palačinke ili peciva)
  • držite sjemenke u frižideru (cjelovite sjemenke zadržavaju svježinu i hranjivost, ali samljevene bi trebalo držati na hladnoj temperaturi)
 Sjemenke lana dokazano snižavaju kolesterol za oko 10%. Zato se preporučuju osobama koje su pod rizikom da dobiju infarkt jer visok kolesterol može dovesti do začepljenja krvnih žila. Za osobe čiji kolesterol je blago povišen, uvijek je bolje umjesto lijekova koristiti prirodne lijekove jer prirodni lijekovi nemaju nuspojave ako se ispravno koriste.


Lanene sjemenke smanjuju rizik za rak dojke. To je pokazala jedna prilično velika studija iz Kanade rađena na 2999 žena sa rakom dojke i 3370 zdravih žena. One žene koje su jele sjemenke lana ili koristile mljevene sjemenke kao dodatak kruhu bile su mnogo otpornije na rak dojke.
Druga vrsta raka na koju sjeme lana ima pozitivan učinak je rak prostate. U jednoj studiji je promatran 161 muškarac sa rakom prostate. Muškarci koji su 30 dana prije operacije prostate jeli sjemenke lana imali su mnogo slabiji razvoj raka. Sjeme lana usporava rast raka prostate.
Treća vrsta raka protiv kojeg sjeme lana djeluje je rak debelog crijeva.
Da ne bi bilo zablude bitno je napomenuti da sjeme lana nije dovoljno samo od sebe da izliječi rak, ali je korisno kao dodatak u borbi protiv raka ili da se osigurate da ne dobijete rak. 

 Lanene sjemenke popravljaju kontrolu šećera u krvi i osjetljivost inzulina kod dijabetičara. Ako imate dijabetes dodajite mljevene sjemenke jogurtu, zobenim pahuljicama ili brašnu za kruh ili peciva.
Sjemenke lana bi mogle biti dobre i za ublaživanje problema u menopauzi poput boli u grudima ili noćnog znojenja, protiv zatvora i raznih upala u tijelu. Neki dokazi za te tvrdnje postoje ali nisu dovoljno opširni za sad.

Maska od kvasca i limuna



Kada odlučite da napravite masku od kvasca za lice, važno je da izaberete dodatne sastojke koji vašoj koži nude najblagotvotniji učinak. Maska za lice od kvasca i limuna ne samo da posvjetljuje i izjednačava vaš ten već hrani kožu a dobro ishranjena koža je zaštićena od štetnih uticaja spoljašnje sredine i starenja.

Treba vam:
  • 20g pekarskog kvasca
  • 2 kašike limunovog soka
Pomješajte kvasac i limunov sok. Umesto limuna  po potrebi možete upotrebiti sok grejpfruta ili sok crvene ribizle.
  1. Stavite činijicu sa sastojcima u veću činiju sa vrućom vodom. Držite par minuta da se maska zagrije.
  2. Na temeljno ščišćeno lice nanesite masku..
  3. Ostavite da djeluje 20 minuta.
  4. Isperito toplom vodom
  5. Posušite lice tapkanjem mekim frotirom i nanesite svoju hidratantnu kremu.

Maska za lice od bjelanceta i kvasca


Umutite jedno bjelance i pomješajte sa kvascem razmućenim u malo mlakog mlijeka. Nanesite na kožu koju ste prethodno temeljno očistili i uradili piling. Trudite se da sa maskom na licu ne pravite facijalne pokrete. Isperite nakon 15 minuta.

 Za kožu koja stari maska od kvasca protiv bora obnavlja kolagen koji se sa starenjem gubi.Koža vraća elastičnost i mladalački izgled. Bjelance je poznato sredstvo za zatezanje lica. Ukoliko istrajete u primeni ove maske dva puta nedeljno fine linije će nestati a ozbiljnije bore će se znatno redukovati.

Susamove sjemenke


Susam svakako zaslužuje biti rame uz rame sa bijelim lukom, medom, kurkumom i drugim ljekovitim namirnicama. Pristupačan je pa nema razloga da ga se ne uvrsti u svakodnevnu ishranu jer može sprečiti razne bolesti, pa čak i spasiti život. Posljednjih 20 godina susamove sjemenke i ulje su predmet mnogih naučnih istraživanja, a mi vam donosimo neke od najistaknutijih dokazanih prednosti susama.

Sastav sjemenki susama

Sjemenke susana mogu da budu bijele, crne i braon boje, pri čemu postoje neke razlike u sastavu. Iako sitne, imaju veliku nutritivnu vrednost. Po sastavu, više od polovine su masnoće. Vrlo je malo zasićenih, dok preovlađuju nezasićene masne kiseline oleinska i linolna. Petinu čine proteini visoke biološke vrijednosti.

Vitamini i minerali

Od vitamina, tu su: A, B1, B6, E (zaslužan za sprječavanje prijevremenog nastanka bora i starenja kože). Minerali su sljedeći: bakar (ublažava upale kod reumatoidnog artritisa), mangan, magnezijum (snižava arterijski pritisak i sprječava napade migrene), cink (bitan za održavanje plodnosti kod muškaraca; podstiče zarastanje rana i liječi nepravilnosti na koži). Kalcijum i željezo naš organizam može vrlo fino da „izvuče“ iz susama.
Tu su još i prehrambena vlakna i fitosteroli, biljni sastojci koji su po hemijskoj strukturi slični holesterolu. Oni ometaju apsorpciju holesterola i tako pomažu njegovo snižavanje. To su lignani – sezamin i sezamolin. Oni takođe utiču na snižavanje povišenog arterijskog pritiska. Smanjuje se i lipidna peroksidacija, čija je jedna od najtežih posljedica nastanak kancerogenih ćelija. Kao fitoestrogeni pružaju zaštitu od tumora osjetljvih na hormone, kao što je tumor dojke; takođe ublažavaju i tegobe uzrokovane menopauzom. Susam poboljšava djelotvornost glibenklamida, lijekova za liječenje šećerne bolesti.

Način upotrebe

Kašičica sjemenki susama može da se pospe po salati, povrću spremljenom na pari, da se doda u žitarice i tjestenine. Jelo se oplemeni u svakom smislu. Svi korisni sastojci se bolje iskoriste ako se sjemenke izgnječe ili samelju. Samljevene sjemenke pomiješane sa susamovim uljem daju tahini, pastu fantastičnog potencijala.
Sjemenke susama su jedan od glavnih izvora fitinske kiseline. Nalazi se u vlaknastim dijelovima sjemenki, cjelovitih žitarica i mahunarka. Između ostalog, fitinska kiselina može pomoći u sprečavanju razvoja raka debelog crijeva i jačanju imunološkog sistema. U sjemenkama susama takođe možemo naći lignane, materije koje omogućavaju apsorpciju vitamina E, utiču na nivo masnoće u krvi i potpomažu stabilizaciji šećera u krvi. Lignani u sjemenkama susama takođe pomažu u smanjenju nivoa holesterola u krvi. | Preuzeto sa: http://tuzlanski.ba/zdravlje/sjemenke-susama-regulisu-krvni-pritisak-smanjuju-migrene-i-poboljsavaju-san/
Sjemenke susama su jedan od glavnih izvora fitinske kiseline. Nalazi se u vlaknastim dijelovima sjemenki, cjelovitih žitarica i mahunarka. Između ostalog, fitinska kiselina može pomoći u sprečavanju razvoja raka debelog crijeva i jačanju imunološkog sistema. U sjemenkama susama takođe možemo naći lignane, materije koje omogućavaju apsorpciju vitamina E, utiču na nivo masnoće u krvi i potpomažu stabilizaciji šećera u krvi. Lignani u sjemenkama susama takođe pomažu u smanjenju nivoa holesterola u krvi. | Preuzeto sa: http://tuzlanski.ba/zdravlje/sjemenke-susama-regulisu-krvni-pritisak-smanjuju-migrene-i-poboljsavaju-san/
Sjemenke susama su jedan od glavnih izvora fitinske kiseline. Nalazi se u vlaknastim dijelovima sjemenki, cjelovitih žitarica i mahunarka. Između ostalog, fitinska kiselina može pomoći u sprečavanju razvoja raka debelog crijeva i jačanju imunološkog sistema. U sjemenkama susama takođe možemo naći lignane, materije koje omogućavaju apsorpciju vitamina E, utiču na nivo masnoće u krvi i potpomažu stabilizaciji šećera u krvi. Lignani u sjemenkama susama takođe pomažu u smanjenju nivoa holesterola u krvi. | Preuzeto sa: http://tuzlanski.ba/zdravlje/sjemenke-susama-regulisu-krvni-pritisak-smanjuju-migrene-i-poboljsavaju-san/

utorak, 16. siječnja 2018.

Crni biber za lice


Piling mešavina: 

Pomješajte jednu kašiku crnog bibera i dvije kasike jogurta, i smjesu nanesite na čistu kožu, trljajući kružnim pokretima nekoliko minuta. Na kraju isperite hladnom vodom. Ova piling smjesa bi trebalo da očisti vašu kožu, a uklanja mrlje i ožiljke i daje sjaj vašoj koži.
 

Maska s medom:

Pomješajte pola kašičice crnog bibera, umućeno bjelance i jednu kašiku meda. Tako dobijenu masku nanesite na lice i držite 15-20 minuta, a zatim operite lice. Ova maska trebalo bi da vam pomogne da očistite lice od bubuljica i akni.

Guscija mast kao lijek za bronhitis


Narodna medicina veoma cijeni gusciju mast kada su u pitanju bolesti disajnih organa. U danasnje vreme jedini problem kod ove vrste lecenja može biti: gde pronaci gusku i gusciju mast? Nekada je skoro svaka seoska kuca u svom dvoristu imala bar po jedan par ovih domacih životinja i u to vreme su se bolesti respiratornih organa lecile guscijom mascu. Danas je situacija i u selima drugacija mada se guske još uvek mogu naci samo ako se pažljivo i strpljivo potraže. 


Nacin lijecenja:

Gusciju mast (može i loj) u debljem sloju namazati djetetu na gole grudi. Tretirano mesto prekriti gazom ili krpom da ne uprlja odjecu. Za vreme tretmana dijete staviti u ležeci položaj i utopliti, tj. prekriti ga pokrivacem preko grudi. Dijete bi tako trebalo da miruje bar jedan sat. U toku dana ovo ponoviti bar dva puta. Treci put (uvece pre spavanja) ponoviti postupak i ostaviti gusciju mast djetetu na grudima da deluje preko cele noci. Preko dana dobro je davati mu da pije što toplije mlijeko u kojem je rastvoren med. Na jednu solju mlijeka stavlja se jedna supena kasika meda. U nedostatku meda može poslužiti i šerbet. Sve ovo ponavljati nekoliko dana, tacnije dok se ne postigne potpuno izlecenje.
Napomena: Ovaj recept može se primjeniti i kod lecenja zapaljenja pluca kako kod dece tako i kod odraslih.

Koristi maslinovog ulja


Ekstra djevičansko maslinovo ulje je odličan izvor oleinske, linolenske i palmitinske kiseline. Jako je dobar izvor vitamina E koji ima moćno antioksidacijsko djelovanje, i nezasićenih masnih kiselina koje štite zdravlje cjelokupnog organizma. 


Zdraviji i ljepši nokti
Vitamin E iz ekstra djevičanskog maslinovog ulja će ojačati nokte. Maslinovo ulje hrani nokte bilo da ga unosite putem prehrane ili ga utrljavate u same nokte. 


Prevencija zatvora
Ekstra djevičansko maslinovo ulje potiče proizvodnju probavnih enzima i rad probavnog sustava. Ako često imate problema sa zatvorom, ujutro natašte uzmite 1 žlicu maslinovog ulja pomiješanu s 1 žličicom soka od limuna. Za ozbiljniji zatvor pomiješajte 1 žlicu maslinovog ulja i 1 šalicu toplog mlijeka. Smjesu popijte ujutro na prazan želudac. 


Prevencija visoke razine kolesterola
Istraživanja su pokazala da svakodnevna konzumacija ekstra djevičanskog maslinovog ulja smanjuje rizik od nastanka srčanih bolesti i visokog kolesterola. To je naročito učinkovito kod osoba koje ujutro na prazan želudac uzimaju ekstra djevičansko maslinovo ulje. Ekstra djevičansko maslinovo ulje smanjuje razinu lošeg (LDL) kolesterola i povećava razinu dobrog (HDL) kolesterola. 


Potiče mršavljenje
Ekstra djevičansko maslinovo ulje je odličan izvor nezasićenih masnih kiselina, a istraživanja su pokazala da pomaže u regulaciji apetita. Uzimanjem ekstra djevičanskog maslinovog ulja ujutro natašte ćete smanjiti unos kalorija tijekom dana. Ekstra djevičansko maslinovo ulje sprječava nagle promjene razine šećera u krvi i na taj način kontrolira žudnju za grickalicama i slatkišima.

četvrtak, 11. siječnja 2018.

Metvica i njena ljekovitost


Metvica je u narodu znana još i kao nana, paprena metvica, menta, pepermint.
Postoji preko 250 vrsta metvica. Najpoznatije su klasasta i paprena metvica.

Smatra se da je metvica porijeklom s Dalekog istoka, a koristi se barem 10.000 godina.
Popularna je u mnogim dijelovima svijeta, a osobito u arapskom, gdje služi kao glavni začin i redovito se pije kao čaj.

I drugdje u svijetu ovaj se čaj stoljećima pije zbog ugodnog okusa i mirisa te brojnih ljekovitih svojstava. Metvica spada među čajeve koje bi uvijek trebalo imati kod kuće, jer dobro dođe kod različitih tegoba.

Sadrži visoku količinu mentola, koji je po mirisu čini prepoznatljivom među tisućama biljaka.
 Metvica sadrži vitamine A, C i druge aktivne tvari poput ružmarinske kiseline koje pomažu u jačanju otpornosti organizma na upale i infekcije.

Ova biljka smanjuje simptome prehlade i suhog kašlja, neutralizira slobodne radikale i sprečava proizvodnju tvari koje potiču upale. Smatra se da metvica, zahvaljujući ružmarinskoj kiselini, ublažuje alergiju i astmu. Oblozi od metvice pomažu kod alergijskih osipa, dok inhaliranje čaja smanjuje začepljenost dišnih puteva.

Neka istraživanja pokazuju da bi metvica mogla imati i antikancerogena svojstva, jer sadrži perililni alkohol, koji se u testiranjima pokazao zaslužnim za sprečavanje raka debelog crijeva, kože i pluća

 Ova mirisna biljka:

  • suzbija upale i infekcije
  • pomaže kod astme i alergije
  • jača imunitet
  • pomaže kod probavnih tegoba
  • sprečava bolesti desni i loš zadah
  • potpomaže mršavljenju
  • ublažava stres i nesanicu
 Metvica ima široku upotrebu u prehrani. Odlično pristaje kao začin u juhama, salatama, jelima od povrća, slasticama i osvježavajućim pićima.
Izvrsno se slaže s povrćem poput rajčica, krastavaca, graška i voćem poput ananasa, limuna, naranče i dinje. Možete ju dodati i u jogurt ili čokoladu!

ponedjeljak, 8. siječnja 2018.

Smokve u maslinovom ulju


Smokve sadrže dosta kalcijuma, kalijuma, cinka i dobar su izvor gvožđa, zatim beta karotena, C, A, E i K vitamina. Suhe smokve su mnogo više kalorične, nego svježe, zato ih treba jesti u ograničenim količinama. Smokva poboljšava varenje, pomaže kod hemoroida, a doprinosi i regulisanju holesterola. Smokva ima blago laksativno dejstvo.

Recept :

Suhe smokve (do 40 komada) složiti u teglu, a onda naliti maslinovo ulje do vrha tegle. Zatvoriti i čuvati tako 40 dana. Smokve će da upiju dosta maslinovog ulja. Nakon toga se jede po jedna smokva prije svakog obroka. Mnogi će reći da ovo nije ukusno, ali jeste korisno. Svakako treba voditi računa o tome da se za ovaj recept koristi što kvalitetnije maslinovo ulje, a isto tako i kvalitetne suhe smokve.

Ovaj stari narodni recept može pomoći kod problema sa želudcem, kod hemoroida, zatvora, povišenog holesterola, neplodnosti, anemije, astme i bronhitisa.

Čudotvorna dejstva morske soli


U morskoj soli, uz natrijev klorid, nalazimo osamdesetak različitih elemenata u tragovima poput kalija, magnezija i mangana, stoga će učiniti čuda za vaše zdravlje, kožu i kosu.

1. Morska sol ima alkalizacijski učinak koji pomaže u balansiranju razine kiseline u tijelu te tako eliminira potencijalne rizike fatalnih bolesti.

2. Može ojačati imunološki sustav, a tada tijelo postaje otpornije na razne autoimmune bolesti poput gripe, alergije i sl. 

 3. Ima značajne učinke na kardiovaskularni sustav. Znanstvenici su dokazali da redovito uzimanje morske soli raspršene u vodi može znatno smanjiti razinu lošeg kolesterola u tijelu.Također, drži krvni tlak pod kontrolom i normalizira nepravilan rad srca.

4. Metabolički poremećaji, poput dijabetesa, mogu se uspješno tretirati i liječiti morskom soli jer ona pomaže smanjenju razine šećera u krvi.

5. Više od 20 posto natrija u našem tijelu akumulira se u kostima, koje se pak oštećuju uslijed nedostatka minerala u krvi i tjelesnim tekućinama. Dodavanjem morske soli u prehranu možete izbjeći i usporiti osteoporozu.

6. Morska sol također je korisna za dišni sustav, a minerali i oligoelementi te strukturni dijelovi algi koje sadrži morska voda pomažu oporavku sluznice. Morska voda ima blagi antiseptički i antibakterijski učinak, što se pripisuje ionima kalcija i magnezija.

7. Dobar je izvorkalija (koji olakšava funkcioniranje mišićnih vlakana), pa morska sol tako blagotvorno djeluje na grčeve.

8. Morska sol se smatra prirodnim pročišćivačem krvi. Sadrži veliku količinu vitamina C koji djeluje kao antioksidans i uništava slobodne radikale. Magnezij pak omogućava efikasno djelovanje antioksidansa. Tako morska sol omogućava detoksikaciju stanica kože apsorbirajući sve otrovne tvari iz njih.

subota, 6. siječnja 2018.

Divlji kesten za proširene vene


Divlji kesten je vrlo dobar prirodni lijek za terapiju proširenih vena i hemeroida. Ova biljka utječe na smanjenje simptoma kod oboljenja vena, kao što su: proširene vene,, bol, umor, otečene noge i edemi.
Sastojak divljeg kestena, escin, blagotvorno djeluje na stabilizaciju krvotoka te samim time djeluje na smanjenje otečenosti i boli.
Divlji kesten smanjuje upalne procese, povećava čvrstinu krvotoka, pojačava otpor venskih kapilara te umanjuje propustljivost. Na taj način smanjuje se opterećenje krvotoka, pa tako i otekline. Divlji kesten oslobađa vas od osjećaja težine u nogama, a osim toga umanjuje bolove i grčeve.

Priprema tinkture od divljeg kestena 

Ova tinktura za vene priprema se vrlo jednostavno, tako da ju svatko može napraviti. Potrebno je u jesen ubrati deset većih plodova divljeg kestena, zatim ih što sitnije samljeti i staviti u manju teglicu. Nakon toga, kesten prelijte s dva decilitra alkohola, te ga potom ostavite na suncu sedam tjedana.
Nakon tog perioda dobivenu smjesu je potrebno procijediti, a možete ju držati u manjoj bočici od tamnog stakla. Melem se može primjenjivati svakodnevno tako da se blago umasira na bolno područje.

četvrtak, 4. siječnja 2018.

Ovo ulje briše bore


Možda fine borice oko očiju i usta znače da ste u životu imali mnogo smijeha i sretnih trenutaka, ali vas nimalo ne vesele. Izbirišite ove tragove "sreće" preko noći i to uz pomoć ove magične maske za lice.
 
Potrebno vam je: kokosovo ulje i pantenol krema.
 
Primjena: Prvo i najvažnije je da temeljno uklonite šminku sa lice (ali ne grubo i nekim jakim sredstvima, isprobajte nešto prirodno) zatim se umijte mlakom vodom i laganim tapkanjem peškirom osušite lice. 


Prvo na cijelo lice nanesite kokosovo ulje, a zatim na predjele oko očiju i usana (tamo gde imate izražene bore) nanesite i pantenol kremu.
Ostavite da djeluje preko noći. Ujutru nastavite na normalnom juranjom higijenom.
Ovu masku ne smijete da nosite preko dana jer kokosovo ulje može da privuče sve nečistoće iz vazduha pravo na vaše lice, pa ćete posle imati problema i sa mitiserima a ne samo sa borama.
 

Vitaminska maska za kosu


Iscijedite limun, grejp i naranču. Jednu bananu izmiksajte u blenderu s 2 decilitra mlijeka i sve pomiješajte. Smjesu ravnomjerno rasporedite po tek opranoj kosi i ostavite tako pola sata. Kosu zatim isperite toplom vodom. Ovaj pripravak će vašoj kosi dati sjaj i jačinu te omogućiti da izgleda nevjerovatno.

Maska za ispucalu kosu





Istučeni žumanjak pomiješajte s jednom žlicom konjaka i jednom žlicom maslinovog ulja  Dobivenu smjesu rasporedite po kosi i lagano umasirajte u tjeme. Kosu omotajte običnom plastičnom vrećicom, a potom i ručnikom. Pripravci od žumanjka mogu vam pomoći kod

  • ispucalih i uništenih vrhova
  • hranjenja svih tipova kose
  • masne kose
  • postizanja sjaja
  • postizanja svjetlijeg tona
Pustite da tako odstoji 30 do 60 minuta, a nakon toga kosu zapjenite šamponom te dobro isperite mlakom vodom. Nanesite svoj uobičajeni regenerator i uživajte u divnom, prirodnom sjaju kose

srijeda, 3. siječnja 2018.

Čaj od persuna kao lijek


Tradicionalna medicina čaj od peršuna preporučuje kod artritisa, gihta, bubrežnih problema, za pročišćavanje morkaćnih puteva, ali i za liječenje gastritisa. Pošto se zna da efikasno ispira bakterije iz urinarnog trakta, dobro je došao u slučaju infekcije mokraćnih organa, kao i nakon operacije prostate radi bržeg oporavka. Često ulazi u sastav čajeva za lečenje žutice i drugih komplikacija nastalih usled problema sa jetrom. 

 Pored toga što podstiče izlučivanje tečnosti, podstiče se i izlučivanje soli u organizmu pa utiče na smanjenje krvnog pritiska. Iz sličnih razloga može pomoći u borbi protiv gojaznosti. Zatim, povećava elastičnost krvnih sudova što umanjuje rizik od nastanka uobičajenih kardiovaskularnih bolesti. 

Priprema čaja od peršuna:

 Čaj od peršuna priprema se tako što se korijen peršuna (oko 15 grama) nasjecka na kockice, ubaci u 2 dl ključale vode i prokuha oko 5 minuta. Cedi se tek posle 15-tak minuta a da bi mogao da ispolji sve svoje ljekovite moći potrebno je piti 2-3 šolje u toku dana.

Soda bikarbona kao lijek


Šta se dogodi kada popijete vodu u kojoj ste prethodno razmutili malo sode bikarbone?

 
1. Želudačna kiselina
Ako popijete čašu vode sa pola kašičice sode bikarbone, pH vrednost u vašem želucu će se stabilizovati. To će vam pomoći i da smanjite kiselost u vašem organizmu, za koju se veruje da je jedan od vodećih uzoraka raka.
 
2. Gorušica
Eksperti kažu da je gorušica izazvana kiselinom u želucu. I u ovom slučaju pomaže soda bikarbona, kako je opisano kroz prvu stavku.


3. Urinarne infekcije
Kao i ćelije raka, i bakterije žive i razmnožavaju se u kiseloj sredini. Ako imate problema sa urinarnim infekcijama, pijte rastvor sode bokarbone (pola kašičice na jednu čašu vode) i simptomi bi ubrzo trebalo da nestanu.
 
4. Giht
Giht je zapravo zapaljenje zglobova izazvano zadržavanjem mokraćne kiseline u telu. Pomoću rastvora sode bikarbone možete da ublažite bolove koje izaziva giht, ali i potencijalno sprečite ovo neprijatno stanje.
 
5. Prehlada i grip
Soda bikarbona je odličan lek za grip i prehladu! Ako se dugo i redovno koristi, u stanju je da uništi viruse u najranijoj fazi, ali ni sada nije kasno da počnete i oslobodite se dosadnih simptoma sezonskih bolesti.

 
6. Kamenje u bubrezima
Gomilanje mokraćne kiseline može da uzrokuje formiranje kamenja u bubrezima, ali svakodnevno ispijanje vode sa sodom bikarbonom može da ih razbije i spreči formiranje novih. Ukoliko imate problema sa bubrezima, pre primene prirodnih lekova, konsultujte se sa lekarom.
 
7. Snaga
Voda sa sodom bikarbonom popravlja fizički performans vašeg tela. Tajna je u tome što alkalnost sode bikarbone redukuje nivo laktične kiseline koju proizvode mišići, a to pomaže da budete snažniji i energičniji.
 

Uklonite podočnjake sodom bikarbonom


Soda će otkloniti i podočnjake i kesice ispod očiju.
 

Napravite rastvor:

Na čašu tople vode ili čaja dodajte 1 kašičicu sode bikarbone, promešajte. Pokvasite tupfere i stavite na 10-15 minuta na predeo ispod očiju.
 
Umijte se poslije, nanesite hidratantnu kremu i divite se nevjerovatnim rezultatima.

 Ovaj recept , ukloniće podočnjake sa vašeg lica, umor, neispavanost i problemi, nestaće jednim nanošenjem sode bikarbone!
 

utorak, 2. siječnja 2018.

Šećerna pasta za Egipatsku depilaciju

 

Sastojci:

  • 2 šalice šećera
  • ¼ šalice vode
  • ¼ šalice limuna
  • 1 mala žličica meda (po želji)

Postupak pripreme:

 

  • Šećer uspite do vrha šalice i potom ga stavite u manji lonac (po mogućnosti svjetlije boje u unutrašnjosti, kako biste mogli pratiti boju smjese prilikom kuhanja). Ponovite postupak s istom šalicom.
  • Pripremite druge sastojke: iscijedite limun i procijedite ga uz pomoć gaze kako ne bi ostali sitni komadići. Umjesto limuna možete koristiti i vrećicu kupljene limunske kiseline. Bit će vam potrebna ¼ šalice limunovog soka te ista količina vode.
  • Na laganoj vatri rastopite šećer. Dok je smjesa još gusta (šećer se ne smije rastopiti do kraja), dodajte limun i vodu (treba pripaziti, s obzirom da je burna reakcija šećera i hladne tekućine).
  • Kuhajte na najmanjoj temperaturi dok ne dobijete crvenkasto – zlatnu boju (otprilike 5-10 minuta).
  • Ugasite vatru i miješajte dok pjena ne nestane.
  • Smjesu uspite u staklenu ili keramičku posudu. Ovisno o posudi, možete staviti i papir za pečenje kako biste ju lakše izvadili jer će se smjesa stvrdnuti.

Prirodno obnovite trepavice i kosu


Primjenom ricinusovog ulja direktno na trepavice, možete ih učvrstiti, poboljšati njihov rast i spriječiti njihovo opadanje.

Ako koristite ricinusovo ulje za poboljšanje rasta kose, upotrebite veću količinu i ulje nanesite tako da dobro ovlaži tjeme.
Za to će vam najbolje poslužiti razrijeđeno ricinusovo ulje.
Razrijediti ga možete s otopljenim kokosovim uljem koje će ga učiniti idealnim za razmazivanje.
Ako želite ojačati vlasi koje su slabije i tanke, tada koristite nekoliko kapi čistog hladno prešanog ricinusovog ulja.

Ricinusovo ulje se najčešće koristi za obnovu i poboljšanje rasta obrva.


Ako ste vremenom previše počupali vaše obrve i one su prestale rasti, odnosno nisu se oporavile, ricinusovo ulje je tu od velike pomoći.
Pomoći će da se obrve brzo oporave i izrastu na mjestima gdje ih više nema.

Primjena: 

Hladno prešano organsko ricinusovo ulje nanesite na područje obrva navečer prije spavanja, nakon što ste lice prvo oprali vodom.
Nakon, otprilike, tri mjeseca primijetit ćete značajno poboljšanje. Vaše obrve će opet izrasti i postati čvrste, gušće, pa čak i tamnije.

ponedjeljak, 1. siječnja 2018.

Univerzalni melem

 

 Sastojci za pripremu melema:


  • 1 jaje
  • 400 ml biljnog ulja
  • komadić pčelinjeg voska (veličine kao dvije kutije šibica)

Priprema:


  • nakon što skuhate jaje, odvojite žumance i izgniječite ga na tacni
  •  u emaliranu šerpicu nasuti ulje
  • komadić voska opustite u ulje
  • staviti na laganu vatru i čekati dok se vosak istopi
  •  čim se bude culo „pucketanje“ , uzmite žumance i prstima bacajte u ulje sa voskom, mrvicu po mrvicu
  • ulje će početi da se pjeni, pa budite spremni da brzo uklonite šerpicu sa vatre
  •  kada se ulje „smiri“, ponovo ga vratiti na šporet
  • nastavite bacati žumance do kraja, stalno mješajući kašikom
  • smjesa će promeniti boju i postati tamno braon
  •  skloniti sa šporeta i ostaviti na 15-20 minuta
  • procjediti kroz najlon (čarapu), gazu ili jcediljku sa sitnim sitom
  • ostatke (mrvice žumanceta) baciti
Kada se smjesa ohladi, staviti je u staklenu posudu. Mast je moguće čuvati i do 10 mjeseci.

Koristi se za liječenje slijedećih oboljenja:

 

1. Upalu sinusa.
 Istopite mast u kašici i odmah naspite u pipetu. Da ne bi se mast stegla, radite ovo brzo. Zakapati nos dva puta dnevno sa intervalom od jednog sata. Ljekari tvrde da možete se otarasiti i mjesečnog sinuzitisa. Mast „probija“ sinuse i povlači na sebe sav gnoj sa velikom jačinom.

2. Zenske bolesti: fibromioma do 10 nedelja, ciste na jajnicima, upale, mastitis
  U vaginu se stavljaju tamponi sa ovom masti ujutru i uveče. Postoje tvrdnje da posle desetak dana, od ciste ce ostati samo uspomene. Za fibromiome treba duže vremena. Kod mastitisa, na grudi se stavlja papirna salveta, umočena u mast, od gore – najlon kesa. Po mogućnosti, mjenjati na svaka 2 sata.

3. Opekotine, cirevi, rane, otoci, zubobolja, bol u zglobovima lijeci ova mast
 Nanosi se na oboljelo mjesto preko noći i umotava se. Možete samo komadićem vate, natopljenim u mast, ako rane nisu velike. Iznenadićete se rezultatom!

4. Troficki cirevi, gangrena
  Takođe stavljati papirne salvete natopljene mašću i menjati na svaka 2 sata. Iz rana će obilato curiti gnoj. UbJedićete se i sami kako će napredovati ovo spasonosno liječenje, uprkos svim vrstima skupih lijekova.

5. Kod  lijecenja hemoroida – pravi se tampon od gaze i stavlja se u anus preko noći, 8 – 10 dana ili dok ne dođe do poboljšanja.


Češnjak kao lijek za grlobolju

Češnjak je najjači prirodni antibiotik ali i najbolji prirodni lijek za grlobolju koji nam je poznat i dostupan. Ako pojedete svakodnev...